Zorunlu Trafik Sigortası Nedir Nasıl Hesaplanır

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?
Öncelikle zorunlu trafik sigortası nedir buna bir bakalım. Zorunlu trafik sigortası hatanın sizde olduğu trafik kazalarında karşı taraftaki şahsın maddi kaybını karşılamak amaçlı var olan bir sigorta türüdür. Örneğin bir kaza yaptınız ve bu kazada tutanaklara bakılarak kusurlu olanın siz olduğu anlaşıldı bu durumda trafik sigortası devreye girerek karşı tarafta sizin kusurunuz yüzünden maddi hasara uğramış olan arcı mağdur etmemek amacıyla onun maddi kaybını karşılıyor. Siz ise kusur sizde olduğu için kendi aracınızı kendi paranızla yaptırmak zorunda kalıyorsunuz.

Trafik Sigortası Fiyatlarında Belirleyici Olan Nedir.
Trafik sigortası ücretleri kişilere yaşlarına ilk araçları olmasına gibi özelliklere göre değişkenlik gösterir. Bu durumlar dışında trafik sigortası hesaplanırken toplamda 7 basamak esas alınır bu basamaklara göre en fazla %45 olmak şartıyla indirim yahut en fazla %150 olmak şartıyla zam uygulanır. Bu sistemde esas alınan sizin kaza yapmamanızdır. Kaza yaptıkça bir alt basamağa düşer ve o yıl o basamağın oranı tutarınca zamlı bir poliçe alırsınız. Kaza yapmadığınız sürece de basamağınız yükselir ve o basamağın oranınca indirimli bir poliçe alırsınız.

Trafik Sigortası Basamakları Ve İndirim/Zam Oranları.
1.Basamak %150 zam
2.Basamak %100 zam
3.Basamak %50 zam
4.Basamak  (nötrdür)
5.Basamak %15 indirim
6.Basamak %30 indirim
7.Basamak %45 indirim

Trafik Sigortası İndirimine Örnek.
İlk defa aldığım aracımla trafiğe çıktığımda ilk trafik sigortamı 4. basamaktan 2000 TL ye yaptırıyorum eğer bu yıl içerisinde kusurun bende olduğu bir kazaya karışmaz isem bir sonraki poliçe döneminde 5. basamağa yükseldiğim için aynı sigorta poliçe mi %15 indirimli olarak 1700 TL ye yaptırıyorum. Devam eden bir sonraki yılda yine kusurun bende olduğu bir kazaya karışmaz isem bir sonraki poliçe döneminde 6. basamağa yükseliyor ve %30 indirim ile 1400 TL ye poliçe mi yaptırıyorum. Üçüncü yılda herhangi kusurun bende olduğu kazaya karışmaz isem bu sefer de en yüksek basamak olan 7. basamaktan sigorta poliçe mi %45 indirimli olarak 1100 TL ye yaptırıyorum. Bunu devam eden yıllarda da kaza yapmadığım sürece sigorta poliçesi hep %45 indirim üzerinden hesaplanıyor. Eğer daha sonraki yıllarda kaza yaparsam bu basamaklar kaza durumuna masrafına göre düşüyor %15 indirime de düşebilir %150 zam da olabilir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir