Periyodik Bakım Nedir Ve Neden Önemlidir

Periyodik Bakım Nedir?

Günlük hayatımız da ulaşımımızı sağladığımız adeta elimiz ayağımız konumuna gelen arabalarımız sürekli işleyen birer makine oldukları için onların da zamanla bakıma girmeleri elzemdir. İşte bu bakımların arasında düzenli ve sürekli lanı periyodik bakımdır. Araç üreticisi firma tarafından aracın ömrünün uzaması için en iyi zaman aralığı hesaplanarak bu aralıklarda bakıma girmesi tavsiye edilmiştir. Bu bakım sürelerine uyulur ve bakımları düzenli olarak yaptırılır ise aracın kullanım ömrü uzayacaktır araç motoru içerinde oluşabilecek hasarlar aşınmalar ve bunlara bağlı arıza riskleri azalacaktır.

Periyodik Bakımda Ne Yapılır?

Periyodik bakım esnasında aracımızın motor ömrünün uzaması için değişmesi gereken temel parçaları değiştirilir. Bunlar Motor yağı, Yağ filtresi, Hava filtresi, Polen (klima) filtresi, Mazot yahut Benzin filtresidir.

Motor yağı dayanıklılık değerine ve markasına göre ömrü değişiklik gösterebilen bir üründür ortalama ömrü 10.000 km dir. Bu kullanım süresi aşıldığında motor yağı yağlama özelliğini kaybetmeye başlar. Motor yağı yağlama özelliğini kaybettiği için hareketli metal parçalar arasında sürtünme oluşmaya başlar ve bu sürtünme sonucunda parçalar aşınmaya ve aralarında boşluk oluşmaya başlar. Motor yağı periyodik bakım esnasında değiştirilmesi gereken en önemli şeydir.

Motor yağından sonra yağ filtresi de değiştirilmelidir zamanla filtre içerinde biriken pislikler ve tortular araca yeni yağ koyulduğunda araç içerinsinde kalmaya ve dağılmaya devam edeceğinden yağ ile birlikte yağ filtresi de değişir.

Hava filtresi aracın yakıt hava karışımına hava girişinin sağlandığı yerdir bu sebeple zamanla özellikle de tozlu ortamlarda kullanıldıkça tıkanmalar oluşur. Bu tıkanmaların sonucunda sitemdeki yakıt hava karışımına hava girişi azalır ve zorlanır bu durumda verimli yanma oluşmaz ve araçta güç ve çekişte düşüş meydana gelir bu gibi güç kayıplarında ilk bakılan yer hava filtresidir. Hava filtresi bir nevi araçların ciğerleridir.

Havayı filtre eden bir diğer eleman ise Polen (klima) filtresidir. Polen filtresi araç içerine klima tarafından üflenen havanın dışarıdan emilirken tozlardan ve bakterilerden arındırılmasını sağlar zamanla bu filtreden tıkanır ve klimaya hava girişi zorlaşır.

Benzin yahut Mazot filtresi genel adı yakıt filtresi olan bu filtre adı da üzerinde olduğu gibi depodan motora giden yakıtın filtre edilerek var olabilecek olan pisliklerden tortulardan arındırılmasını sağlar. Bu filtrede zamanla tıkanarak yahut özelliğini kaybederek işlem yapamaz hale geleceğinden periyodik bakım esnasında değiştirilir.

Periyodik Bakımın Önemi

Cebimizden kazandığımız paraları vererek aldığımız araçlarımızın ömrünün uzun performansının yüksek e yakıt tasarrufunun da fazla olmasını isteriz. İşte tamda bu isteklerden sebepdir ki aracımızın periyodik bakımlarını zamanında yaptırmamız gerekir bu sayede aracımızın temelinde olan hayati yardımcı elemanlar sürekli yenilecek ve motorumuzu daima genç tutacaktır. Tıkanmalardan Geçiş zorluklarından yahut özelliğini yitiren elemanlardan kaynaklı arızaları ve hataları ortadan kaldırmış olacağız. İşte tam da bu yüzden periyodik bakımlarımızı atlamadan yaptırmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir