DOĞA VE İNSAN

 

Merhaba sevgili okurlar ben Sefa Kuru bu sayfada bende yaptığım sporlar ve eski dostumuz doğa hakkında sizlere yazacağım.

Anılarımı ve bilgimi harmanlayarak küçüklüğümden beri hayalim olan insanları bilinçlendirme ve doğayı sevdirme hedefimi gerçekleştirmeye çalışacağım sevgili okurlar. Bu günlerde pek çoğumuzun aklına bile gelmeyen eski dostumuz böyle diyorum çünkü gezegenimizin yaşı 4 milyar yıl yaşında saate dökersek 12 saat dediğimiz zaman var oluşu biz 4 veya 6 dakikadır yer yüzündeyiz oysaki doğa milyarlarca yıldır var.

Devamlılığını bir şekilde sürdürüyor tıpkı bizim gibi fakat biz insanlarla dostumuz doğa arasında bir mesafe oluştu bu mesafeyi biz insanlar koyduk peki neden. Her zaman söylerim Doğasız,İnsan,insansız,doğa olmaz diye şimdilerde ise gittiğim bütün dağlar ve ovalarda görüyorum ki insan yok insanlar en güzel değerleri köyleri bile bırakıp şehirlere yerleşiyor.

Buna bizi sürükleyen büyük markalar ve televizyonlar çünkü televizyonlar reklam dan para kazanıyor reklamı verenlerse insanlardan insanların hepsini bir yere toplamak ve alışveriş merkezlerinin içine tıkıştırmak onlara sürekli bir şeyler satın almayı teşvik ettirmek üzere kurulmuş bir düzen var.

Oysaki biraz uğraş verdiğimizde doğa bize her şeyi sunuyor eski zamanda yaşayanlar iyi bilir koyunlar beslenir büyüyen yünleri kesilmeden ırmak ve derelerde köylüler ”çimdirmek” derler yani yüzdürülür temizlenen yün makaslarla kırpılır yün yorganlara yastıklara doldurulur veya el makaraları ile örülerek ip haline getirilir bu ipten kazak ve çorap yapılır. koyun tavşan gibi hayvanların yünleri oldukça sağlıklıdır düşünsenize verilen emeğin ve zamanın değeri muazzam ve bence parasını verip aldığımız kazak veya çoraplardan kat kat değerli.

Ayrıca yapay sentetik olmayan doğal yani hayvan yünlerinin daha sağlıklı olduğu bilinen bir gerçek ki bunu fiyat etiketlerinde de görüyoruz şehirde yün olan ürünler daha pahalı fakat biz kurulu düzenimiz bozulmasın isterken aslında bir yandan hayatımızı mahfediyoruz. Ve eski dostumuz doğaya da en az kendimize verdiğimiz kadar hatta daha fazla zarar veriyoruz. Bütün atıklarımızı ona bırakarak ve bu atıklar petrolden yapılmış toprak da çözülmesi yıllar alan ürünler umursamadan her birimiz yere bir ambalaj atsak ve dünyada herkes bunu yapsa 7 milyar çöp dünya yüzeyinde olur bunu 365 gün yani bir yıl yaptığımızı düşünürsek bu yükü gezegenimizin nasıl kaldırdığına şaşırıyorsunuz dimi.

O yüzden onu daha temiz tutmamız gerek ve bu bilince sahip olmamız içinde geçmişimizle yüzleşmemiz yani doğa ile yakın olmamız gerek iç içe yaşamamız gerek

Sefa Kuru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir