DOĞA VE İNSAN (HAYATTA KALMA)

 

Merhaba dostlar zamanının çoğunu dağlarda doğa ile iç içe geçirmiş biri olarak bana hep sorulan sorudur bu ”vahşi” doğada hayatta nasıl kalırız veya neler bulundurmamız gerek yanımızda. Bende bir kaç kez rastladım bir çanta malzeme tanıtan arkadaşlara doğada hayatta kalmak için diye fakat bu konuda benim verdiğim cevap bellidir.

Tanka tüfeğe ihtiyacın yok Aşık Veysel’in dediği gibi benim sadık yarim kara topraktır yani doğa bize onunla yaşamayı bilirsek yıllardır yaptığı ve yapacağı gibi her şeyi zaten sunacaktır. Benim 3 hayati önem taşıyan kuralım vardır ”Su” ihtiyacı kesinlikle giderilmelidir çünkü bedenimiz su olmadan ancak 3 gün yaşamsal fonksiyonlarını sürdürebilir. 3 gün sonra ölümünüz kesindir o yüzden içilebilir olduğunu düşündüğünüz bir su kaynağı bulmalısınız bizde atalarımızdan gelen bir bilgi vardır bir su akarsa o su temizdir akan bir dere gibi bir yer bulunmalı duran suyu kesinlikle içmeyin çünkü çeşitli parazitler veya başka canlılardan o suya bulaşmış hastalıklar olabilir ”kuduz” gibi peki suyu çözdük geri kalan 2 ihtiyaç nedir.

Gece çökmeden mutlaka bir barınak yapılmalıdır insan hem ruhen hemde fiziken kendini güvende hissederse motivasyonu o kadar artar barınak yapımını inşallah bir gün videolar ile sizlere aktaracağım ama bunu zaten biraz düşünüp kendinizde yapabilirsiniz çevrenizde bulduğunuz dallar ve yapraklarla. Gelelim son maddeme kesinlikle gün içerisinde kaybettiğiniz besinleri geri kazanmalısınız yani yiyecek bir şeyler bulmalısınız ve bir ateş yakmayı başarmak zorundasınız ateş hem yabani hayvanları sizden uzak tutar hemde psikolojik olarak sizi motive eder ve tabi ki ısınma ve yemeğinizi pişirme imkanı sunar. Etrafa küçük tuzaklar kurup herhangi bir kara canlısı yakalayabilirsiniz bunu kafanızda kurgulamanız yeter atalarımız bunu yaparak hayatta kaldı çok iyi hatırlıyorum ihtiyar bir çoban bana aynen şöyle demişti (yanıma hiç ”azık” yiyecek almasam bile ben dağda karnımı doyururum meyvesinden tut otlarına kadara Allah donatmış zaten Sefa kardeş demişti) dediğini asla unutmadım çünkü tamda benim ifade etmek istediğim mesajdı o bir keresinde kamp alanına giderken yolda erzak çantamızı unuttuğumuzu fark ettik bizi getiren arabada ve ne yapacağız derken etrafa baktım ”kaldırak” kaldirik,somara gibi yöresel isimleri olan bir otun olduğunu fark ettim bu otu iyi tanıdığım için toplayıp saplarını önce haşlayıp sonra kavurdum yanımda bulunan arkadaşımla o gün yediğimiz en güzel yemekti o kısacası dostlar hayatta kalmak için doğa ile yaşamayı bilmek onu anlamak gerek nere bakacağınızı bildiğiniz sürece size sunduğu nimet sonsuzdur yaratıcının.

Bir ton ekipmandan çok ruhunuzu duyularınızı sezilerinizi kullanmanız yeterli siz doğa doğa sizin için var.

 

 

Sefa KURU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir