Antifiriz Nedir Ne İçin Kullanılır

Bu zamana kadar ki geçen zamanın bize gösterdiği bu sene kış mevsiminin çok sert geçeceği. Özellikle geceleri 0 derecenin altına düşen hava sıcaklıklarında araç soğutma sistemi içerisinde bulunan su donmaya başlar.

Bu su tamamen donarsa sabah aracımızı ilk çalıştırdığımız anda araç içerisinde soğutma suyu dolaşımı olmayacağından araç motoru aşırı ısınır, Su poması donmuş haldeki suyu basmaya çalıştığı iççin bozulur, motor üzerindeki termostat kapalı olarak kalır ve motor içersindeki su ısınsa dahi radyatöre gidemez.

Bu oluşan durum aracımızın contalarının yanmasına araç motorunun maliyeti yüksek hasarlar almasına neden olur. Bunlardan kaçınmanın ise çok basit bir yolu var ‘’Antifiriz’’

Antifriz, 0 derece ve altında radyatör suyuna katılarak suyun donmasını önleyen kimyasal madde. Antifriz daha çok otomobil motorlarında kullanılır. Antifiriz suyla karıştırılmadan tek başına da soğutma sisteminde kullanılabilir. Bir alkol türevi olan etilen glikol iyi bir antifrizdir.

Antifriz radyatörü ve soğutma sistemini pas ve korozyondan korumak amacıyla da kullanılmaktadır.

Antifiriz Nasıl Ölçülür.

Aracınızda kullandığınız antifriz yaşadığınız iklim koşullarına uygun mu? Öğrenmek için bomemetre de denilen antifriz ölçer yardımıyla donma derecesini öğrenebilir ya da servisten yardım alabilirsiniz.

Su-Antifiriz karışım oranı ve donma dereceleri;

-40   %100 Antifiriz

-35   %90 Antifiriz %10 Su

-27   %80 Antifiriz %20 Su

-22   %70 Antifiriz %30 Su

-18   %60 Antifiriz %40 Su

-13   %50 Antifiriz %50 Su

-9    %40 Antifiriz %60 Su

-6   %30 Antifiriz %70 Su

-4   %20 Antifiriz %80 Su

-2   %10 Antifiriz %90 Su

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir